Krople na katar – sposób na zahamowanie rozwoju infekcji

nosWszyscy wiemy jak uciążliwy jest ostry nieżyt nosa, czyli katar.
Pojawia się znienacka – zwykle w mało odpowiednim dla nas momencie i rzadko tak naprawdę mamy wpływ na jego rozwój. Rozwojowi kataru sprzyja przeziębienie, które prowadzi do osłabienia odporności organizmu przez co narażony jest na atak wirusów. Do infekcji dochodzi drogą kropelkową przy kontakcie z osobą chorą. Katar pojawia się po 1 – 2 dniach od zakażenia. Towarzyszy mu ból głowy, drapanie w gardle i ogólne zmęczenie. Często pojawiają się powikłania takie jak zapalenie gardła, zatok przynosowych, krtani, oskrzeli czy ucha środkowego. Aby zapobiec powikłaniom i rozwojowi innych groźniejszych chorób warto odpowiednio wcześnie wdrożyć odpowiednie leczenie.

W przypadku leczenia kataru, zwłaszcza w pierwszym okresie, skuteczne mogą być tzw. domowe sposoby, czyli kuracja napotna (np. zażywanie polopiryny, picie ciepłych płynów, gorące kąpiele), zażywanie witaminy C, preparatów wapniowych oraz przede wszystkim stosowanie odpowiednich kropli na katar.

Krople na katar obkurczają błony śluzowe nosa, zmniejszają ilość wydzieliny i ułatwiają oddychanie. Współcześnie produkowane krople na katar zawierają najczęściej jedną z dwóch substancji aktywnych – oksymetazolinę lub ksylometazolinę. Substancje te faktycznie łagodzą objawy choroby, a ich skuteczność została potwierdzona klinicznie. Oczywiście krople do nosa, jak każdy lek należy stosować ostrożnie – maksymalnie 5 – 7 dni, gdyż ich przewlekłe stosowanie może doprowadzić do uszkodzenie błon śluzowych, a nawet do zmian zanikowych – pojawia się tzw. zespół zatkanego nosa.

Reasumując, warto zaznaczyć, iż w przypadku choroby – przeziębienia warto zadziałać od razu i kompleksowo. Zastosowanie domowych czy aptecznych środków we wczesnym stadium choroby może złagodzić, a nawet uniemożliwić rozwój infekcji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyroby medyczne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.